Fattigsverige – Höggravid till kyrkan för sjukersättningen inte räcker till

 kyrkan

Är det det verkligen det Sverige vi vill ha där kyrkans matkassar blir alternativet för sjuka, arbetslösa och många andra i moderaternas nya fattig Sverige. 

Det är den moderata arbetslinjen vi ser i praktiken nu i och med att hela socialförsäkringssystemet görs om till ett grundtrygghetssystem. Det var ju moraliskt fel att arbetslösa, sjuka och så vidare skulle leva på ‘bidrag’ istället för att arbeta. Så hette det i  valrörelsen 2006. Därför skulle lägre eller indragna ersättningar uppmuntra viljan att arbeta,

Så stod det ju skrivet i de ekonomiska teoriböcker och rapporter Anders Borg och Fredrik Reinfeldt baserade sin poltik på.

Utanförskapet skulle besegras genom morot och piska där jobbskatteavdraget för arbetsinkomster var moroten.

Nu blev det inte så. Istället växer köerna hos socialkontor och kyrkor med de nya Reinfeldt fattiga. De som slängts ut från de sociala trygghetssystemen eller vars ersättning minskats drastiskt.

I dagens Sverige borde definitionen för fattigdom vara riksnormen för socialbidrag där man kommit fram till att en ensam mamma bara behöver äta för 53 kronor om dagen.

Vi befinner oss i Södra innerstaden i Malmö, en av Sveriges fattigaste stadsdelar. Här lever hälften av barnen i fattigdom. Många mammor har socialbidrag och får klara sig på riksnormen. Då kan man inte äta för mer än 53 kronor om dagen.

Klockan är nio på morgonen och det är fullsatt i församlingshemmet. I år räknar Mariakyrkan med att dela ut närmare tusen matpaket.

Kyrkans mat – Leilas räddning | Wendela | Aftonbladet

Är det inte det ultimata utanförskapet att som allt fler tvingas till i takt med att neddragningarna och den ökade arbetslösheten att leva på välgörenhet? 

Det är människor som blivit arbetslösa, hamnat i tragedier och inte kunnat ta sig upp eller blivit urknuffade ur försäkringskassan. Det är sköra människor, säger Karin Österby.

Församlingen hjälper till med mat, kläder och stöd.

– Det jag tycker är mest beklämmande är att det är många ensamstående mammor som söker hjälp. De är redan så utsatta, säger Karin Österby.

I Malmö märker Mariakyrkan också av att allt fler människor har det dåligt ställt. Bara i år räknar kyrkan med att dela ut runt tusen matpaket till behövande och allt fler ensamma mammor vänder sig även till kyrkan.

Delar ut mat

Två gånger i veckan delar Frälsningsarmén vid Hornstull i Stockholm ut matkassar med matvaror som bröd, makaroner, korv, vita bönor och pasta.

Sedan förra månaden har utdelningen av matkassarna nästan fördubblats.

– Det är allt fler som söker hjälp hos oss, det har varit fullt här flera gånger. Förutom hemlösa är det även ”vanliga medborgare” som kommer för att få hjälp. Det är äldre människor och ensamstående föräldrar, säger Ingela Hedberg.

Kan inte betala hyran

– Folk har det svårt att gå runt i dag. Pensionärer kommer hit för de har inte råd att handla frukost själva, säger hon.

Till Stockholms stadsmission är det allt fler oroliga människor som hör av sig: många befinner sig i riskzonen för att bli hemlösa.

– Dels drabbas de som redan är hemlösa hårt av tiderna och de besparingar som görs i samhället. Jag får ta emot samtal från folk som haft boende länge och nu börjat få problem med hyran, säger Mija Bergman vid Stockholms stadsmission.

Kyrkans mat – Leilas räddning

Allt fler ber om hjälp – för att få mat på bordet | Nyheter | Aftonbladet

Om Claes

A blogger and general internet nerd from Sweden. I write about politics, internet, technology, the world around me and whatever else interest me. I write mostly in swedish but some english.
Det här inlägget postades i Politik, Samhälle, Socialpolitik och har märkts med etiketterna , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

5 svar på Fattigsverige – Höggravid till kyrkan för sjukersättningen inte räcker till

 1. anders skriver:

  Allt verkar falla samman i världen på många plan, Korruptionen är så uppenbar bland de somt styr landet och världen, <a href="http://www.vaken.se” target=”_blank”>www.vaken.se tar upp väldig mycket fakta om vad politiker som styr världen skapar ekonomi kriser etcär själv utsatt och skall i morgon gå till kyrkan, har levt på gröt x antal dagar nu gröt 3 gånger om dagen fick gå till en kompis fick lite köttbullar men knappt han hade mat själv,otroligt Fint av kyrkan att göra detta, när resten av samhället bara trampar på folk och verkar hylla "EGOT"

 2. majvy zandin skriver:

  majvy zandin :När jag läser ovanstående blir jag så glad.Det är svårt för många i dagens samhälle. Ensamstående/penisionärer och sist men inte minst våra ungdomar som inga jobb har eller blivet utan jobb.Mitt ena barnbarn som jobbat i vårted/timmanställd. Har väldet lite jobb kanske tio timmar som högst i månaden. A-kassan har inte börjat fungera för henne ännu.Nu har hon inga pengar till mat och gick till kuratern i Ale komun.Kurater sa att hon inte kunne hjälpa henne, men föreslog att gå till kyrkan i Nol där hon bor.Hon tog verkligen mod till sig och gick dit. kännde sig väldigt obekväm men gjorde det.Hon bad om att få hjälp till lite mat som hon bad Prästen att handla till henne.
  Men Prästen i Nol förnedrade henne i stället på många sätt och tyckte hon kunde äta pasta , det får många studenter göra. Ja många förnedrande ord blev sagda av denne präst.Någon mat kasse fick hon inte. Men hon kände sig ännu mer misslyckad.
  Mina tankar är väldigt förvirrade om kyrkan. Varför förnedra ungdommenVet att mitt barbarn är varken knarkare eller alkoholist. Har alltid skött sig i samhället.Så Prästen i Nol är inte någon jag rekomenderar

 3. majvy zandin skriver:

  <blockquote cite="#commentbody-3967">

  majvy zandin :När jag läser ovanstående blir jag så glad.Det är svårt för många i dagens samhälle. Ensamstående/penisionärer och sist men inte minst våra ungdomar som inga jobb har eller blivet utan jobb.Mitt ena barnbarn som jobbat i vårted/timmanställd. Har väldet lite jobb kanske tio timmar som högst i månaden. A-kassan har inte börjat fungera för henne ännu.Nu har hon inga pengar till mat och gick till kuratern i Ale komun.Kurater sa att hon inte kunne hjälpa henne, men föreslog att gå till kyrkan i Nol där hon bor.Hon tog verkligen mod till sig och gick dit. kännde sig väldigt obekväm men gjorde det.Hon bad om att få hjälp till lite mat som hon bad Prästen att handla till henne.

  Men Prästen i Nol förnedrade henne i stället på många sätt och tyckte hon kunde äta pasta , det får många studenter göra. Ja många förnedrande ord blev sagda av denne präst.Någon mat kasse fick hon inte. Men hon kände sig ännu mer misslyckad.

  Mina tankar är väldigt förvirrade om kyrkan. Varför förnedra ungdommenVet att mitt barbarn är varken knarkare eller alkoholist. Har alltid skött sig i samhället.Så Prästen i Nol är inte någon jag rekomenderar

 4. majvy zandin skriver:

  När jag läser ovanstående blir jag så glad.
  Det är svårt för många i dagens samhälle. Ensamstående/penisionärer och sist men inte minst våra ungdomar som inga jobb har eller blivet utan jobb.
  Mitt ena barnbarn som jobbat i vårted/timmanställd. Har väldet lite jobb kanske tio timmar som högst i månaden. A-kassan har inte börjat fungera för henne ännu.
  Nu har hon inga pengar till mat och gick till kuratern i Ale komun.
  Kurater sa att hon inte kunne hjälpa henne, men föreslog att gå till kyrkan i Nol där hon bor.
  Hon tog verkligen mod till sig och gick dit. kännde sig väldigt obekväm men gjorde det.
  Hon bad om att få hjälp till lite mat som hon bad Prästen att handla till henne.

  Men Prästen i Nol förnedrade henne i stället på många sätt och tyckte hon kunde äta pasta , det får många studenter göra. Ja många förnedrande ord blev sagda av denne präst.
  Någon mat kasse fick hon inte. Men hon kände sig ännu mer misslyckad.

  Mina tankar är väldigt förvirrade om kyrkan. Varför förnedra ungdommen
  Vet att mitt barbarn är varken knarkare eller alkoholist. Har alltid skött sig i samhället.
  Så Prästen i Nol är inte någon jag rekomenderar

 5. majvy zandin skriver:

  När jag läser ovanstående blir jag så glad.

  Det är svårt för många i dagens samhälle. Ensamstående/penisionärer och sist men inte minst våra ungdomar som inga jobb har eller blivet utan jobb.

  Mitt ena barnbarn som jobbat i vårted/timmanställd. Har väldet lite jobb kanske tio timmar som högst i månaden. A-kassan har inte börjat fungera för henne ännu.

  Nu har hon inga pengar till mat och gick till kuratern i Ale komun.

  Kurater sa att hon inte kunne hjälpa henne, men föreslog att gå till kyrkan i Nol där hon bor.

  Hon tog verkligen mod till sig och gick dit. kännde sig väldigt obekväm men gjorde det.

  Hon bad om att få hjälp till lite mat som hon bad Prästen att handla till henne.

  Men Prästen i Nol förnedrade henne i stället på många sätt och tyckte hon kunde äta pasta , det får många studenter göra. Ja många förnedrande ord blev sagda av denne präst.

  Någon mat kasse fick hon inte. Men hon kände sig ännu mer misslyckad.

  Mina tankar är väldigt förvirrade om kyrkan. Varför förnedra ungdommen

  Vet att mitt barbarn är varken knarkare eller alkoholist. Har alltid skött sig i samhället.

  Så Prästen i Nol är inte någon jag rekomenderar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *